Przysięgało ok. 200 elewów
Przysięgę na parkingu przed Muzeum Twierdzy Kostrzyn złożyło około 200 elewów, którzy brali udział w trzeciej edycji projektu MON pn. "Wakacje z wojskiem" i odbywali szkolenie podstawowe w międzyrzeckiej brygadzie.
Wydarzenie przebiegło zgodnie z ceremoniałem wojskowym – poinformowała oficer prasowa 17WBZ w Międzyrzeczu kpt. Anna Dominiak.
"Drodzy Elewi. Wybraliście służbę w Wojsku Polskim, co świadczy o waszym patriotyzmie i odwadze. Dziś stajecie się częścią 17 Brygady Zmechanizowanej, nosząc na ramionach jej dumne barwy. Pamiętajcie, że sztandar, który dziś mijacie, to symbol honoru, tradycji i męstwa. Jest to zobowiązanie do wiernej służby Polsce" – mówił podczas wystąpienia dowódca 17WBZ gen. bryg. Sławomir Kocanowski.
Miesiąc dobrowolnej służby
Trwający niespełna miesiąc etap podstawowy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej opiera się na podstawowym szkoleniu wojskowym, czyli zapoznaniu rekrutów z zasadami funkcjonowania armii i bronią. Następnym krokiem, dla chcących pozostać w wojsku, jest szkolenie specjalistyczne w ich docelowych jednostkach – wyjaśniła kpt. Dominiak.
Po przysiędze wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli skosztować ciepłej grochówki, dowiedzieć się na czym polega służba wojskowa czy sprawdzić się w wykrywaniu miny na ścieżce saperskiej oraz zobaczyć sprzęt będący na wyposażeniu 17 WBZ.
17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu będąc jedną z największych i najlepiej wyposażonych jednostek wojskowych w Polsce. Brygada jest przeznaczona do wykonania zadań militarnych oraz reagowania kryzysowego w kraju oraz poza jego granicami.
Żołnierze z międzyrzeckiej brygady biorą udział w działaniach Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW) poza granicami kraju; wielokrotnie uczestniczyli w misjach w Iraku, Czadzie, Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, a w ostatnim czasie w Libanie i Rumunii.
6 tys. zł na rękę za miesiąc służby
Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła Ustawa o obronie ojczyzny. Podczas niej ochotnik otrzymuje wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych od 6 000 zł oraz może podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.
Ochotnik zyskuje również pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej. Osoby, które po cyklu szkoleniowym nie zdecydują się kontynuować służby, przechodzą do rezerwy. Mają pierwszeństwo przy zatrudnieniu np. w administracji publicznej w posiadanej specjalności.
Wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej można złożyć poprzez portal www.zostanzolnierzem.pl oraz osobiście w wojskowych centrach rekrutacji.
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?