Człowiek to nie towar. Straż Graniczna odnośnie przeciwdziałaniu handlu ludźmi

Katarzyna Piojda
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nie tylko Ukrainki z dziećmi, przekraczające w pośpiechu granicę ukraińsko-polską, uciekające przed wojną w swoim kraju, mogą stać się ofiarami handlarzy ludźmi. Straż Graniczna zapobiega takim przypadkom, ale też ściga sprawców.

„Jeśli ktoś nie pozwala ci skontaktować się ze swoimi najbliższymi, jeśli ktoś zabrał ci telefon lub nie pozwala z niego korzystać, jeśli ktoś zabrał lub chce zabrać twoje dokumenty, jeśli ktoś za okazaną pomoc oczekuje od ciebie zapłaty lub odpracowania, jeśli czujesz, że ktoś w jakiś sposób ogranicza twoją wolność - nie ufaj bezgranicznie”. Tak brzmi przekaz kampanii Komendy Głównej Straży Granicznej.

Handel ludźmi czyli niewolnictwo XXI wieku

Współczesne niewolnictwo, czyli handel ludźmi, przybiera najgorszą z form. Wieki temu niewolnik był zmuszany do nieodpłatnej pracy. Jego ówcześni właściciele czerpali z niego korzyści. Dzisiaj natomiast działają grupy przestępcze, które swoje ofiary do tej pracy także zmuszają, głównie stosując zastraszanie i groźby, i tak samo próbują osiągać korzyści majątkowe. Nietypowy spot jest kierowany przede wszystkim do osób, które znalazły się na granicy polsko-ukraińskiej. Niebezpieczeństwo czyhało tam nie tylko w momencie, gdy w lutym 2022 roku Rosja napadła na Ukrainę.

Chociaż od miesięcy na granicy naszego kraju i Ukrainy już nie ma tłumów, to niebezpieczeństwo wciąż istnieje. Nadal bowiem pojawiają się mniej lub bardziej liczne grupy osób, które zamierzają wykorzystać uchodźców, uciekających przed wojną i przekraczających granicę. Wśród ludzi, którzy z Ukrainy kierują się w naszą stronę, nawet ponad 80 procent stanowią kobiety, często z dziećmi. Właśnie Ukrainki mogą stać się ofiarami handlarzy ludźmi. Mimo, że polskie władze w pełni zapewniają minimalne standardy, mające chronić przed handlem ludźmi, takie incydenty nadal się zdarzają.

Straż Graniczna daje ochronę

Straż Graniczna nie od dzisiaj czuwa na bezpieczeństwem osób, zwłaszcza kobiet i dzieci, w tym kontekście. Pierwsze projekty w tym zakresie rozpoczęła w 2003 roku. - Od 1 maja 2014 roku Straż Graniczna zyskała wynikającą wprost legitymację do rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw handlu ludźmi i niewolnictwa oraz ścigania ich sprawców - informuje SG. Jej funkcjonariusze biorą udział, jako jeden z wielu podmiotów, w przedsięwzięciach, wynikających z Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi.

Handlarze ludźmi są wśród nas

Statystyki są przerażające. Z Raportu na Temat Zwalczania Handlu Ludźmi Polska 2023 wynika, iż wzrosła liczba aktów oskarżenia przeciw sprawcom. Zasądzono również więcej wyroków wobec handlarzy ludźmi.

- Po raz pierwszy od ośmiu lat zwiększono środki finansowe na pomoc dla ofiar i po raz pierwszy od sześciu lat zwiększono nakłady na realizację Krajowego Planu Działań - informują autorzy opracowania.

Dalej wskazują: - Administracja państwowa nie prowadzi odrębnych statystyk, dotyczących handlu ludźmi do pracy przymusowej i świadczenia usług seksualnych. Organy ścigania wszczęły dochodzenie w 20 sprawach z art. 189a Kodeksu karnego (dla porównania: rok wcześniej wszczęto dochodzenie w 23 sprawach), dwie sprawy dotyczyły handlu ludźmi w celach seksualnych, 14 dotyczyło pracy przymusowej, w tym trzy odnośnie zmuszania do żebractwa, a dwie związane były z nieokreślonymi formami handlu ludźmi.

Przypomnijmy: jesienią 2023 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego, która zaostrza kary za handel ludźmi w celach seksualnych i w celu pracy przymusowej. W tym wypadku kara pozbawienia wolności wynosi od 3 do 20 lat.

W Polsce istnieje m.in. międzyresortowy Zespół ds. Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi. Oprócz Straży Granicznej, są w tym zespole przedstawiciele administracji rządowej (w tym przykładowo osoby z ministerstw, Komendy Głównej Policji, Urzędu ds. Cudzoziemców), instytucji (choćby Rzecznik Praw Dziecka, Główny Inspektorat Pracy) oraz organizacji pozarządowych.

Odszkodowanie dla ofiary handlarza ludźmi

Ofiary handlu ludźmi mogą liczyć na pewnego rodzaju zadośćuczynienie. W raporcie za zeszły rok nt. zwalczania handlu ludźmi czytamy, że po raz pierwszy od 2020 roku, sądy w czterech sprawach przyznały odszkodowania jego ofiarom.
Sporo jest jeszcze do zrobienia w tym obszarze - i nie chodzi jedynie o fizyczne zapewnienie bezpieczeństwa potencjalnym ofiarom. - Krajowy system pomocy małoletnim ofiarom nie uwzględniał potrzeb dzieci pozostających bez opieki, które mogły stać się ofiarami handlu ludźmi - podkreślają autorzy wspomnianego opracowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony