Sprawy administracyjne, zaopatrzenie i transport, finanse, profilaktyka czy pomoc techniczna - m.in. tymi dziedzinami może zajmować się osoba, zatrudniona w Żandarmerii Wojskowej, ale nie jako żołnierz.
Cywil w żandarmerii, czyli kto
Pracownik cywilny swoje zadania wykonuje zawsze na rzecz wojska bez względu na to, czy przyjął stanowisko biurowe (administracyjne), czy techniczne. Przykładowe stanowiska, zajmowane przez pracowników cywilnych w ŻW, to referent w dziale planowania mobilizacyjnego, specjalista w wydziale dokumentacji czy kadr albo specjalista ds. szkoleń, pracownik magazynu albo działu organizacji zamówień. Tym samym, pracownik cywilny w żandarmerii zajmuje się wszystkim, poza ochroną zdrowia i życia ludzi oraz mienia wojskowego i sprawami militarnymi. Te leżą bowiem w kompetencjach żołnierzy.
Kandydat do pracy na stanowisku cywilnym w ŻW musi mieć co najmniej wykształcenie średnie i tzw. dobrą opinię. Preferuje się osoby ze znajomością języka angielskiego. Doświadczenie jest mile widziane, ale nie jest konieczne. Rekrutacja pracowników do Żandarmerii Wojskowej odbywa się w oparciu Ustawy z dnia 24 sierpnia 2001r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych. Proces naboru zaczyna się w momencie, kiedy kandydat złoży tradycyjny (pisemny) wniosek o „przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego do pracy w Żandarmerii Wojskowej”. Wniosek ten jest kierowany do komendanta danej jednostki ŻW. To on odpowiada za rekrutację. Postępowanie kwalifikacyjne w tym przypadku oznacza sprawdzenie, czy kandydat ma kwalifikacje i umiejętności oraz czy spełnia warunki formalne do pracy w Żandarmerii Wojskowej.
Żandarmeria Wojskowa informuje: - Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje wszystkich kandydatów do pracy i jest organizowane i prowadzone: w stosunku do wszystkich osób ubiegających się o przyjęcie do pracy w Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej, Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim i Oddziale Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej w Warszawie - przez Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej. W stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do pracy w pozostałych jednostkach Żandarmerii Wojskowej - przez komendanta właściwego Oddziału lub Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej.
Kandydat pod lupą
Na etapie wypełniania ankiety zainteresowany zatrudnieniem w ŻW wskazuje, czy chce, aby sprawdzono go jako ubiegającego się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej czy po prostu do pracy. Ten drugi wariant jest właśnie zarezerwowany dla przyszłych pracowników cywilnych. W formularzu kandydat podaje ponadto, w której jednostce ŻW chciałby pracować. Ochotnik dostaje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, poddawany jest m.in. badaniu psychologicznemu oraz psychofizjologicznemu. To ostatnie przeprowadza się, kiedy kandydat otrzyma pozytywną opinię psychologiczną, a jeszcze nie stawił się przed komisją lekarską. Ta nastąpi później. Wyniki rozmowy i badań są później odnotowywane we wspomnianej ankiecie kwalifikacyjnej.
Kto stara się o pracę jako cywil w żandarmerii, musi liczyć się również w tym, że zostanie sprawdzony w Krajowym Rejestrze Karnym, Krajowym Systemie Informacyjnym Policji i Krajowym Centrum Informacji Kryminalnych oraz w ewidencjach i kartotekach, które są powszechnie niedostępne. To dlatego, że cywile mają m.in. dostęp do informacji niejawnych.
Jeżeli kandydat przeszedł pozytywnie wszystkie etapy naboru, dostanie propozycję zatrudnienia na konkretnym stanowisku, a gdy je zaakceptuje, wtedy podpisze umowę.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?