Strzelnica daje uczniom solidne podstawy
W szkołach ponadpodstawowych od września tego roku będzie wprowadzony program zajęć strzeleckich w ramach przedmiotu „Edukacja obronna”. Samorządy powinny mieć przygotowaną bazę do prowadzenia zajęć, na co miały czas ostatnich dwóch lat. W tym czasie mogły zbudować strzelnicę, lub kupić strzelnicę wirtualną. Zasady bezpiecznego posługiwania się bronią są tym samym postawione w ramach przedmiotu na równi z umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy, czy wiedzą o roli i zadaniach sił zbrojnych w systemie obronności państwa.
Do tej pory uczniowie mogli – o ile mieli dostęp do strzelnic – przechodzić praktyczne przeszkolenie strzeleckie, także z udziałem broni pneumatycznej, ASG, lub urządzeń strzelnic wirtualnych.
Samorządy mogły i mogą skorzystać z dofinansowania Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach prowadzonego od 2018 roku programu „Strzelnica w powiecie”. Obejmuje ono do 80 procent kosztów wybudowania i wyposażenia strzelnicy klasycznej, pneumatycznej lub wirtualnej.
Do lipca 2024 r. MON dofinansowało 315 strzelnic
Według informacji Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, do lipca 2024 r. MON dofinansowało w ten sposób 22 strzelnice pneumatyczne, 5 klasycznych i 288 wirtualnych. Zainteresowane programem są przede wszystkim samorządy wschodniej Polski: w województwie podkarpackim, zbudowano dzięki niemu 31 strzelnic wirtualnych, 2 pneumatyczne i 1 klasyczną, a w lubelskim - 28 wirtualnych i 4 pneumatyczne. Niestety najmniej wniosków złożono w zachodniej Polsce: np. w województwie lubuskim powstało zaledwie 7 strzelnic wirtualnych.
- Program „Strzelnica w powiecie” umożliwia jednostkom samorządu terytorialnego budowę, remonty i utrzymanie strzelnic oraz rozwijanie sportu strzeleckiego, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i organizacji proobronnych – informuje grupa spółek Milisystem, zajmująca się produkcją i dystrybucją zaawansowanych rozwiązań symulatorów strzeleckich. - Znalezienie odpowiedniej lokalizacji pod taką inwestycję nie wszędzie jest jednak możliwe. Alternatywą dla klasycznej strzelnicy jest strzelnica wirtualna: można na niej wykorzystać trenażery WISŁA SN, które w swoich szkoleniach stosuje m.in. Akademicki Związek Sportowy. System szkolenia WISŁA SP to zaawansowane rozwiązanie, przeznaczone dla treningu strzeleckiego, zapewniające realistyczne doświadczenia. Pozwala na trening z wykorzystaniem własnej broni palnej lub specjalnych replik, łącząc technologię komputerową z systemami laserowymi. Co ważne, pozwala uniknąć używania amunicji ślepej, dzięki czemu jest w 100 proc. bezpieczna.
Paweł Mateńczuk, pseudonim „Naval”, weteran jednostki wojskowej GROM, pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do spraw warunków służby wojskowej:
„Strzelnica w powiecie” jest szansą na upowszechnienie strzelectwa w całej Polsce. W programie chodzi głównie o naukę bezpiecznego posługiwania się bronią palną i stworzenie do tego bezpiecznych warunków. Jeśli ktoś w wieku szkolnym pozna te wartości, a następnie wybierze ścieżkę życiową prowadzącą przez mundur np. policyjny lub wojskowy, ma na starcie zakorzenione w sobie prawidłowe nawyki. Program jest realizowany na dużą skalę, ale trzeba pamiętać, że powiaty, które występują o dofinansowanie, nie powinny czekać na ostatnią chwilę z wypełnieniem i wysyłką wniosków, ponieważ często wymagają one modyfikacji, na które może zabraknąć czasu.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?