Brytyjskie myśliwce 5 generacji F-35B na Islandii

Dawid Kamizela
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Należące do Royal Air Force myśliwce 5 generacji F-35B z 617 eskadry bazującej w bazie królewskich sił powietrznych Marham zostały przebazowanie na Islandię gdzie wypełniać będą zadania w ramach misji NATO Air Policing. To pierwszy przypadek, w którym brytyjskie F-35B będą realizować zadania natowskie zadania Air Policing.

F-35B: 59 misji szkolnych oraz ponad 180 przechwyceń

Zadaniem maszyn będzie obrona sojuszniczej przestrzeni powietrznej w rejonie Arktyki oraz zapewnienie zdolności do dozoru tej przestrzeni powietrznej, oraz przechwytywania statków powietrznych, które chciałyby ją naruszyć. Brytyjskie Siły Powietrzne wykonywały już tego typu zadania, bazując na Islandii, ostatnim razem w 2019 roku kiedy to na wyspę skierowano kontyngent wyposażony w myśliwce 4 generacji Eurofighter Typhoon. Cztery tego typu maszyny w trakcie kilku miesięcy swojej obecności na Islandii wykonały 59 misji szkolnych oraz ponad 180 przechwyceń.

Kapitan Jonh Butcher, dowódca zgrupowania wysłanego na Islandię powiedział:

To będzie pierwszy przypadek użycia Lighteningów (F-35B) jako sił przeznaczonych do zadań NATO Air Policing, i bez żadnej wątpliwości kolejny raz udowodnimy jak bardzo uniwersalne są nasze platformy, zarówno działając w oparciu o bazy lądowe jak i okręty lotnicze.

Wyspecjalizowana maszyna brytyjskiego lotnictwa

Flota brytyjskich myśliwców F-35B pozostaje na wysokim poziome gotowości do wsparcia działań realizowanych zarówno na rzecz interesów Zjednoczonego Królestwa jak i całego sojuszu NATO, zarówno działając z pokładów dwóch brytyjskich superlotniskowców typu Queen Elizabeth jak i baz lądowych. Platforma taka jak F-35B dysponuje unikalnym zdolnościami STOVL zapewniającymi zdolność do operowania w oparciu o „konwencjonalne” bazy, ale również improwizowane lądowiska oraz okręty lotnicze ze skoczniami „ski jump”.

Jednocześnie maszyna jest „pełnoprawnym” myśliwcem 5 generacji, charakteryzującym się redukcją pól fizycznych ze szczególnym naciskiem na skuteczną powierzchnię odbicia radarowego oraz zapewniającą przewagę informacyjną fuzję sensorów radarowych, rozpoznania radioelektronicznego oraz elektrooptycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaobrony.pl Strefa Obrony